
Końcówka karnawału zaczyna się tradycyjnie w Tłusty Czwartek, a kończy we wtorek kolejnego tygodnia – przed Środą Popielcową. Jest to czas, gdy na całym świecie ludzie urządzają huczne imprezy, przebierają się, tańczą oraz nie żałują sobie jedzenia aby dać upust energii i zaspokoić pragnienia przed okresem umiaru, którym jest czterdziestodniowy post trwający do Świąt Wielkanocnych.
Ostatnie dni karnawału w Polsce
Ostatki różnych regionach Polski ze względu na etnografię nieco się różnią. Najbardziej znane nam określenia związanie z ostatnimi dniami karnawału to przede wszystkim:
· podkoziołek,
· mięsopust,
· zapusty,
· śledzik.
Jak sama nazwa mówi – podkoziołek to ostatki obchodzone w Wielkopolsce oraz na Kujawach. Nazwa pochodzi od kozła, który jest symbolem witalności, a jego figurka musiała obowiązkowo znaleźć się na biesiadnym stole.
Z kolei zapusty oraz śledzik to określenia znane przede wszystkim nam – Kaszubom. Częstowano gości właśnie tą rybą, a następnie obfito zapijano alkoholem.
Na Podlasiu wykonywano obrzędowy "taniec na urodzaj". Kobiety wysoko podskakiwały, by len i konopie wysoko wyrosły, tańczyły w koło, by kapusta rosła duża i okrągła. Mężczyźni tańczyli, by dobrze wyrosły ziemniaki, owies, żyto.
Pod Krakowem po wsiach w ostatnich dniach karnawału chodził zapust – przebieraniec, który przychodził postraszyć dzieci, a ich rodzicom życzyć urodzaju w zamian za dobre jedzenie.
Dziś w Polsce aspekt religijny ma mniejsze znaczenie, a ostatki polegają jedynie na zabawie oraz słodkościach.
Co jada się w karnawale na świecie?
We Włoszech królują owoce morza oraz słodkości smażone na głębokim tłuszczu, malutkie cytrynowe pączki zwane castagnole, faworki oraz oponki z dodatkiem ziemniaków.
Karnawał w Skandynawii słynie ze słodkich bułek i ciastek. Norwegowie jedzą pączki zwane fastelavnsboller, Szwedzi zaś pieką semle – drożdżowe bułeczki.
W Ameryce zdecydowanie królują potrawy mięsne oraz owoce morza, aby nie zabrakło sił na huczne bale. Na deser oczywiście nie może zabraknąć ciastek oraz pączków.
Rozsmakuj się w karnawale z cukiernią Wenta!
W okresie karnawału oferujemy znacznie więcej słodkości. Znajdziecie klasyczne pączki z nadzieniem różanym oraz lukrem na górze jak i słodkości z kajmakiem, kokosem, czekoladą, jabłkami, chałwą, budyniem, adwokatem, wiśniami czy bananem. Chrusty oraz faworki to zdecydowanie nasi słodcy faworyci, których nie może zabraknąć w Twoim domu!
W naszej ofercie tylko w karnawale przygotowujemy wersję lux pączka - pączek z mascarpone oraz jadalnymi płatkami kwiatów. Oszałamiający. Czy tylko nam kojarzy się z nadejściem wiosny?
Zajrzyj do naszego sklepu on-line i zamów wygodnie z dostawą do domu