Wszystko, co musisz wiedzieć o idealnym biszkopcie | Witamy na blogu firmy Cukiernia - Piekarnia Wenta
arrow_back

Wszystko, co musisz wiedzieć o idealnym biszkopcie

Wszystko, co musisz wiedzieć o idealnym biszkopcie

 

Klasyczny biszkopt składa się tylko z jajek, cukru i mąki – te składniki odpowiednio potraktowane oraz użyte w prawidłowych proporcjach tworzą prawdziwe dzieło sztuki. Ciasto biszkoptowe to podstawa do tortów i wielu wymyślnych ciast. Chcesz wiedzieć jak upiec idealny biszkopt? Zapraszamy do czytania!

 

 

Najważniejsze kwestie

Sekret dobrego biszkoptu zależy od ubicia jajek i cukru. W tym procesie do ciasta dostaje się powietrze, które pomaga mu urosnąć i tworzy lekki oraz delikatny miękisz. Jajka można ubijać całe lub osobno, ale czas ubijania będzie wydłużony, a objętość piany będzie mniejsza niż w przypadku ubicia białek na bezę i dodania żółtek.

Innym ważnym czynnikiem jest delikatne składanie suchych składników, uważając, aby nie przemieszać ciasta, ponieważ może to spowodować, że ciasto stanie się twarde i gęste.

 Dodatkowo ważne jest, aby użyć odpowiedniego rodzaju mąki. Mąka tortowa ma niższą zawartość białka niż mąka uniwersalna, co czyni ją bardziej delikatną i ma lżejszą konsystencję. Przesianie mąki powoduje jej napowietrzenie. Jeżeli chcesz, żeby biszkopt był pulchniutki – to przesianie mąki jest konieczne.

 Na koniec upewnij się, że ściśle przestrzegasz przepisu i dokładnie odmierzasz składniki. Niewielkie różnice w składnikach lub technice mogą znacznie wpłynąć na końcowy wynik ciasta.

 Przedstawiamy Wam przepis na biszkopt, który nie może wyjść niedobry!

 Składniki:

  • 5 jajek (białka i żółtka oddzielnie)
  • 170 g cukru
  • 195 g mąki pszennej
  • 2 g proszku do pieczenia

 Sposób przygotowania

Rozgrzej piekarnik do 180°C. Nasmaruj tortownicę masłem i posyp mąką.

 W dużej misce ubij białka, aż będą puszyste, około 5 minut. Stopniowo dodawaj cukier, kontynuując ubijanie. Gdy cukier będzie całkiem rozpuszczony, dodaj żółtka delikatnie mieszając

 Mąkę tortową, proszek do pieczenia przesiej razem do osobnej miski. Dodaj suche składniki do masy jajecznej w trzech częściach, delikatnie mieszając po każdym dodaniu, aż ciasto będzie gładkie.

 Wlej ciasto do przygotowanej tortownicy i wyrównaj wierzch szpatułką.

 Piecz przez 25-30 minut lub do momentu, aż wykałaczka wbita w środek ciasta wyjdzie czysta.

 Po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika i odstawić na 5-10 minut do ostygnięcia. Następnie przejedź nożem po brzegach formy, aby poluzować ciasto, a następnie odwróć je na metalową podstawkę, aby całkowicie ostygło.

 Gdy ciasto ostygnie, możesz posypać je cukrem pudrem, zamrozić ulubionym lukrem lub udekorować w dowolny sposób.

Porady: 

Pamiętaj, aby dokładnie odmierzyć składniki, zwłaszcza mąkę, ponieważ zbyt duża ilość może sprawić, że ciasto będzie suche i twarde.

Zanim zaczniesz, upewnij się, że jajka mają temperaturę pokojową, ponieważ zimne jajka mogą spowodować gęste ciasto.

Unikaj zbyt częstego otwierania drzwi piekarnika podczas pieczenia, ponieważ może to spowodować, że ciasto opadnie lub nie wyrośnie prawidłowo.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoją sugestią? Zapraszamy do kontaktu lub do odwiedzenia naszych sklepów.