arrow_back
O firmie

Jak to się zaczęło?

Tradycja piekarstwa w rodzinie Wentów sięga lat 20- tych ubiegłego stulecia.

Tradycję zainicjował dziadek i pradziadek od strony matki obecnych właścicieli - Bruno Stanke. 8 kwietnia 1921 roku rozpoczął naukę zawodu piekarza. Po kilkuletniej pracy w piekarni August Fraaß w Lęborku w roku 1935 wydzierżawił lokal i otworzył piekarnię przy ul. Kaszubskiej 8.

Następnie przeniósł ją w nowe miejsce przy ul. Węgrzynowicza 5 w Lęborku. 23 maja 1939 roku otrzymał pozwolenie na budowę własnego zakładu przy ul. Okrzei 9. Prowadził go do 1962 roku. Z powodu szykan ówczesnych władz w stosunku do prywatnych rzemieślników zmuszony został do zaprzestania działalności.

Firma Wenta została założona 21 listopada 1945 roku przez Franciszka Wentę. W połowie lat trzydziestych ubiegłego stulecia Franciszek Wenta zdobył pierwsze szlify w zawodzie w piekarni w Sulęczynie (obecnie woj. pomorskie) a naukę piekarstwa ukończył egzaminem czeladniczym 22 lipca 1937 roku w Kartuzach. Jego pierwszy sklep o nazwie Piekarnia-Cukiernia Warszawska wraz z zapleczem produkcyjnym mieścił się w Lęborku przy ul. Zwycięstwa 33.

Lata pięćdziesiąte i początek sześćdziesiątych to okres celowej i represyjnej polityki władz w stosunku do prywatnej działalności w wielu dziedzinach gospodarki, a także i w rzemiośle. Celowo uniemożliwiano normalne prowadzenie prywatnych firm przez blokowanie przydziałów na surowce a za drobne uchybienia zamykano zakłady. Upaństwowiono w tym czasie większość prywatnych przedsiębiorstw. 30 kwietnia 1953 roku Franciszek Wenta również musiał zaprzestać produkcji.

„Twardy Kaszub”, nie zważając na niebezpieczne czasy dotarł do jednego z ministrów w rządzie Bieruta i cudem uzyskał zgodę na kilkunastominutową rozmowę: „Dlaczego nie chce Pan poprowadzić piekarni państwowej?” - zapytał minister. Przecież to jest przyszłość nowoczesnej gospodarki socjalistycznej. I co najbardziej zapamiętał:

– „Z Pana firmą to jest tak, jak z kołyską dla dziecka. Jeżeli maluch dorośnie, to trzeba ją wynieść na strych!”. Te i inne argumenty nie przekonały upartego Franciszka. Tak długo trwał przy swoim, aż dostał zgodę na prowadzenie piekarni we wsi koło Lęborka. 30 czerwca 1955 roku Franciszek Wenta uruchomił piekarnię w Łęczycach przy ul. Długa 44. Rok później dokonał następnego cudu. 2 października 1956r. przeniósł firmę na główną ulicę w Lęborku, ul. Bieruta 6. Tam sprzedawał swoje pyszne chleby, drożdżówki, ciasta i lody. Kolejne pokolenie dołączyło w szeregi firmy, w dniu 1.05.1969r. starszy syn Franciszka - Brunon rozpoczął naukę zawodu cukiernika. 1 stycznia 1974r. Brunon stał się oficjalnym wspólnikiem ojca. Firma zmieniła tym samym nazwę na Piekarnia-Cukiernia Franciszek Wenta i Syn. W 1977 roku młodszy syn, Marek dołączył do ojca i brata. Franciszek Wenta w 1982 roku przeszedł na emeryturę.

Synowie Franciszka, Brunon i Marek postawili na rozwój firmy. Otrzymali zgodę na budowę nowoczesnego zakładu również przy ulicy Bieruta, na przeciwko starej siedziby. Przychylność władz Lęborka była wzorem dla innych miast polskich. Ówczesne lokalne władze popierały rozwój prywatnych firm i wyciągały pomocną dłoń w stronę lęborskich rzemieślników. Naczelnik miasta musiał się wytłumaczyć przed I Sekretarzem Partii, jak doszło do zgody na otwarcie przez prywaciarzy takiego obiektu w centrum miasta. 20 września 1982 roku bracia Brunon i Marek otworzyli zakład pod nazwą Cukiernia - Piekarnia B & M Wenta przy ul. Bieruta 28 (obecnie ul. Staromiejska). Na zapleczu ruszyła nowoczesna cukiernia, piekarnia i lodziarnia.

Sklep firmowy wzbudził zainteresowanie nie tylko miejscowych klientów. Turyści, odwiedzający Lębork wyrażali swój podziw oglądając elegancko wyposażony sklep. Żywo reagowali na nowe smaki i oryginalne kształty wypieków. Lata osiemdziesiąte okazały się świetnym czasem na wprowadzanie nowości. Firmą zainteresowały się również media, podając ją za przykład.

VIDEO

Do kontynuacji tradycji rodzinnej Wenta dołączyło młode, czwarte pokolenie. Córka Brunona, Kornelia ukończyła prawo w Wyższej Szkole Prawa i Dyplomacji i od roku 2011 przy boku ojca uczestniczyła w życiu firmy i uczyła się zawodu. 12 czerwca 2013 roku Kornelia zdobyła tytuł Mistrza Cukiernictwa. 13 kwietnia 2015 roku otrzymała także tytuł Mistrza Piekarnictwa. W 2021 r. Marek Wenta odszedł z szeregów firmy a Kornelia stała się oficjalnym wspólnikiem ojca. Firma zmieniła nazwę na Cukiernia-Piekarnia Wenta sp.j

VIDEO

Firma dzisiaj

Dziś zatrudniamy 70 pracowników. Posiadamy punkty sprzedaży w Lęborku, Słupsku, Ustce i w Sierakowicach. W sezonie letnim także w Rowach, Wicie, Dębkach, Białogórze i w Łebie. Cały czas powstają kolejne miejsca, w których nasi Klienci mogą próbować słodkich wypieków i naszego urozmaiconego pieczywa. Dostarczamy swoje wyroby również klientom na terenie Trójmiasta, współpracujemy m.in. z delikatesami ABC i NOVA, Intermarche i Lis Przetwórstwo Mięsne. Idąc naprzeciw oczekiwaniom Klientów oraz sytuacji panującej w kraju w związku z pandemią otworzyliśmy także sklep internetowy www.wentadowozi.pl

W trosce o zadowolenie Klientów i dobre imię firmy, Brunon i Kornelia Wenta wciąż ulepszają jakość produktów, komfort pracy i estetykę wystroju sklepów z charakterystycznymi, firmowymi elementami. Prawie 80 lat tradycji zobowiązuje nas do nieustającego rozwoju.

Asortyment firmy to ponad 600 wyrobów, wprowadzanych rotacyjnie w zależności od okresu roku bądź świąt. Firma produkuje pieczywo, wyroby ciastkarskie i lody według własnych tradycyjnych receptur. Właściciele nie tylko tworzą nowe receptury, lecz także korzystają ze starych, rzemieślniczych sprawdzonych przepisów, unikając używania polepszaczy i innych substancji nadających produktom wielkość a niszczących smak i wartości odżywcze. Dla wielu smakoszy miasto Lębork kojarzy się ze znakiem Wenta i wypiekami tej firmy.

Oferta Brunona i Kornelii Wenta zaspokaja apetyty mieszkańców, wzbudza zachwyt odwiedzających latem turystów. Jesteśmy dumni, że nasze wyroby cukiernicze, pieczywo i lody rzemieślnicze rozpoznawane są w różnych zakątkach Polski, a nawet poza jej granicami.

Osiągnięcia:

  • Konsumencki Znak Jakości 1988
  • Przedsiębiorstwo Ziemi Lęborskiej 2005
  • Diament miesięcznika Forbes 2010
  • Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania - Strong Company 2015 Przemysłu Spożywczego
  • Nagroda Tygodnika "Wprost" ORŁY 2016 w woj. pomorskim
  • Diament miesięcznika Forbes 2016
ul. Staromiejska 28
84-300 Lębork
NIP: 8410004533
REGON: 005315790
KRS: 0000071180