Tradycja piekarstwa w rodzinie Wentów sięga lat 20- tych ubiegłego stulecia.
Tradycję zainicjował dziadek i pradziadek od strony matki obecnych właścicieli - Bruno Stanke. 8 kwietnia 1921 roku rozpoczął naukę zawodu piekarza. Po kilkuletniej pracy w piekarni August Fraaß w Lęborku w roku 1935 wydzierżawił lokal i otworzył piekarnię przy ul. Kaszubskiej 8.
Następnie przeniósł ją w nowe miejsce przy ul. Węgrzynowicza 5 w Lęborku. 23 maja 1939 roku otrzymał pozwolenie na budowę własnego zakładu przy ul. Okrzei 9. Prowadził go do 1962 roku. Z powodu szykan ówczesnych władz w stosunku do prywatnych rzemieślników zmuszony został do zaprzestania działalności.
Firma Wenta została założona 21 listopada 1945 roku przez Franciszka Wentę. W połowie lat trzydziestych ubiegłego stulecia Franciszek Wenta zdobył pierwsze szlify w zawodzie w piekarni w Sulęczynie (obecnie woj. pomorskie) a naukę piekarstwa ukończył egzaminem czeladniczym 22 lipca 1937 roku w Kartuzach. Jego pierwszy sklep o nazwie Piekarnia-Cukiernia Warszawska wraz z zapleczem produkcyjnym mieścił się w Lęborku przy ul. Zwycięstwa 33.
Lata pięćdziesiąte i początek sześćdziesiątych to okres celowej i represyjnej polityki władz w stosunku do prywatnej działalności w wielu dziedzinach gospodarki, a także i w rzemiośle. Celowo uniemożliwiano normalne prowadzenie prywatnych firm przez blokowanie przydziałów na surowce a za drobne uchybienia zamykano zakłady. Upaństwowiono w tym czasie większość prywatnych przedsiębiorstw. 30 kwietnia 1953 roku Franciszek Wenta również musiał zaprzestać produkcji.
„Twardy Kaszub”, nie zważając na niebezpieczne czasy dotarł do jednego z ministrów w rządzie Bieruta i cudem uzyskał zgodę na kilkunastominutową rozmowę: „Dlaczego nie chce Pan poprowadzić piekarni państwowej?” - zapytał minister. Przecież to jest przyszłość nowoczesnej gospodarki socjalistycznej. I co najbardziej zapamiętał:
– „Z Pana firmą to jest tak, jak z kołyską dla dziecka. Jeżeli maluch dorośnie, to trzeba ją wynieść na strych!”. Te i inne argumenty nie przekonały upartego Franciszka. Tak długo trwał przy swoim, aż dostał zgodę na prowadzenie piekarni we wsi koło Lęborka. 30 czerwca 1955 roku Franciszek Wenta uruchomił piekarnię w Łęczycach przy ul. Długa 44. Rok później dokonał następnego cudu. 2 października 1956r. przeniósł firmę na główną ulicę w Lęborku, ul. Bieruta 6. Tam sprzedawał swoje pyszne chleby, drożdżówki, ciasta i lody. Kolejne pokolenie dołączyło w szeregi firmy, w dniu 1.05.1969r. starszy syn Franciszka - Brunon rozpoczął naukę zawodu cukiernika. 1 stycznia 1974r. Brunon stał się oficjalnym wspólnikiem ojca. Firma zmieniła tym samym nazwę na Piekarnia-Cukiernia Franciszek Wenta i Syn. W 1977 roku młodszy syn, Marek dołączył do ojca i brata. Franciszek Wenta w 1982 roku przeszedł na emeryturę.
Synowie Franciszka, Brunon i Marek postawili na rozwój firmy. Otrzymali zgodę na budowę nowoczesnego zakładu również przy ulicy Bieruta, na przeciwko starej siedziby. Przychylność władz Lęborka była wzorem dla innych miast polskich. Ówczesne lokalne władze popierały rozwój prywatnych firm i wyciągały pomocną dłoń w stronę lęborskich rzemieślników. Naczelnik miasta musiał się wytłumaczyć przed I Sekretarzem Partii, jak doszło do zgody na otwarcie przez prywaciarzy takiego obiektu w centrum miasta. 20 września 1982 roku bracia Brunon i Marek otworzyli zakład pod nazwą Cukiernia - Piekarnia B & M Wenta przy ul. Bieruta 28 (obecnie ul. Staromiejska). Na zapleczu ruszyła nowoczesna cukiernia, piekarnia i lodziarnia.